GRUPA ARCHE

Uchodźcy z Ukrainy

27.06.2022

aktualizacja 26.06.2022

 

Fundacja Leny Grochowskiej: przez 4 miesiące udzieliliśmy 85 tys. bezpłatnych noclegów wraz z wyżywieniem dla uchodźców z Ukrainy

Niewiarygodne, że minęły już 4 miesiące od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Te cztery miesiące pokazały, że jako społeczeństwo, jako Polacy zdaliśmy egzamin z empatii i pomocy. Jednak, co widać niemalże każdego dnia, hojne i otwarte serca nas Polaków, pomału się zamykają. Jest to poniekąd zrozumiałe ponieważ nikt nie spodziewał się i nie był przygotowany na niesienie pomocy długofalowej. Tysiące Polaków, którzy otworzyli swoje domy dla uchodźców zza wschodniej granicy nie byli przygotowani na to, że przyjdzie im mieszkać pod jednym dachem z obcymi ludźmi przez kilka miesięcy.

Jako społeczeństwo pomału oswajamy się z tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, staje to się dla nas codziennością. My oswoić się nie możemy. Codziennie odbieramy dziesiątki telefonów i maili z prośbą o pomoc.

 

Od 27 lutego udzieliliśmy w hotelach Arche w całej Polsce blisko 30 tys. bezpłatnych noclegów wraz z wyżywieniem dla uchodźców z Ukrainy.

W Domach Uchodźcy pierwszych gości przyjęliśmy 8 marca. Od tego czasu z naszych noclegów skorzystało niemalże 2 tys. osób dla których udzieliliśmy ponad 55 tys. noclegów wraz z wyżywieniem.

Widząc zapotrzebowanie sukcesywnie powiększamy naszą bazę noclegową. Już dzisiaj jest to 1 300 miejsc w domach na terenie całej Polski i przygotowujemy kolejne. Domu Uchodźcy działają na zasadzie hostelu. Udostępniamy wieloosobowe pokoje ze wspólną przestrzenią kuchenną, łazienkami i świetlicami. W domach uchodźcy przebywają nieodpłatnie i długość pobytu jest nielimitowana. Naszymi gośćmi są przede wszystkim kobiety z dziećmi. Mężczyźni mogą u nas zamieszkać tylko w szczególnych przypadkach (np. wiek, niepełnosprawność, choroba, opieka nad innym członkiem rodziny).

Wśród osób, którym udzielamy schronienia jest około 150 osób z niepełnosprawnościami. Są to dzieci ze spektrum autyzmu, osoby głuchonieme, na wózkach itp.

Dotychczas wszystkim bez wyjątku, zapewnialiśmy także wyżywienie i wszystkie niezbędne środki higieniczne. W najbliższej przyszłości tak dużym wsparciem chcemy objąć przede wszystkim osoby ze szczególnymi potrzebami (osoby z niepełnosprawnościami, matki z małymi dziećmi, osoby starsze czy też chore), dla których wręcz nierealne jest usamodzielnienie się w Polsce.

 

Nasze działania koncentrują się obecnie na wsparciu naszch mieszkańców w usamodzielnianiu się. Przede wszystkim rozpoczęliśmy naukę języka polskiego. W kilkuosobowych grupach, z podziałem na wiek, mieszkańcy domów uczą się języka, aby jak najszybciej móc odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pomagamy w znalezieniu pracy oraz wszelkich niezbędnych formalnościach.

Pracujemy także nad stworzeniem miejsc opieki dla najmłodszych dzieci, aby ich mamy mogły podjąć zatrudnienie.

Coraz więcej osób trafiających do nas to osoby z doświadczeniem wojny, które straciły już wszystko. Podejmujemy działania, aby także im zapewnić niezbędne wsparcie, zwłaszcza psychologiczne.

 

Cały czas również Zamek Janów Podlaski jest bezpiecznym schronieniem dla dzieci z rodzinnych domów dziecka oraz dzieci z pieczy zastępczej z Zaporoża, Odessy, Doniecka, Czernihowa, Lwowa, Kijowa, Dnipro i Mariopola. Duża część z nich to dzieci z niepełnosprawnościami, których na miejscu wspomagamy również w tym zakresie poprzez zapewnienie niezbędnych udogodnień, wózków oraz rehabilitację.

 

Domy Uchodźcze to nieruchomości pozyskane od firm i instytucji wrażliwych na krzywdę innych, którzy obdarzyli nas zaufaniem i wspólnie z nami chcą dzielić się dobrem.
Budynki, w których tworzymy domy zostały użyczone nam przez różne podmioty, zarówno publiczne jak i prywatne. Użyczenie jest bezpłatne, naszym obowiązkiem jest natomiast adaptacja i utrzymanie nieruchomości. Dziękujemy za współpracę i zaufanie: Strus Development Sp. z o.o. (budynek w Warszawie), Arche S.A. (budynek w Ożarowie Mazowieckim), Metsa Tissue Poland Sp. z o.o. (budynek w Konstancinie Jeziornie), Urzędowi Miasta i Gminy Sanniki (budynek w Sannikach), Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie (budynek w Lublinie), Uniwersytetowi Przyrodniczo-Humanistycznemu w Siedlcach (budynek w Siedlcach), Orange Polska S.A. (budynek w Łodzi).

 

Gdyby nie otwarte serca setek firm i ludzi dobrej woli nie moglibyśmy pomagać na tak dużą skalę.

W naszych działaniach wspiera nas wiele wspaniałych osób i przedsiębiorców, a naszym stałym Partnerem projektu „Solidarni z Ukrainą” jest Grand Circle Foundation, które finansuje adaptację oraz wyposażenie domów w niezbędny sprzęt. To dzięki wsparciu życzliwych osób jesteśmy w stanie robić tak wiele, na tak dużą skalę. Dziękujemy i prosimy pamiętajcie o nas i wspierajcie nadal.

 

Od 24 lutego do końca maja na konta fundacji wpłynęło łącznie 4,2 mln zł. Są to środki od przedsiębiorstw oraz osób fizycznych z Polski i całego świata. Na przygotowanie domów, ich wyposażenie, obsługę, zapewnienie zakwaterowania, wyżywienia i wszystkich niezbędnych potrzeb uchodźców fundacja wydała w tym okresie 3,8 mln zł.

*Pobyty uchodźców, jak dotąd, finansujemy z własnych środków oraz z darowizn. Niestety nie wpłynęły do nas słynne 40stki za pobyty w naszych Domach Uchodźczych.

 

Darowizny na dalszą pomoc można wpłacać na konto celowe „Solidarni z Ukrainą”

PLN 75 1240 2685 1111 0011 1189 0122

EUR 77 1240 2685 1978 0011 1189 0483

USD 47 1240 2685 1787 0011 1211 4652

BIC/SWIFT Pekao code: PKOPPLPW

Darowizny zrobione za pośrednictwem konta bankowego można odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym.

Wszystkie zebrane środki będą przekazane na bezpośrednią pomoc potrzebującym. Koszty administracyjne są pokrywane z własnych środków oraz ze środków Fundatora.

 

Poznajcie wszystkich naszych donatorów:

https://fundacjalenygrochowskiej.pl/Podstrony/Darczyncy,432

 

Wierzymy, że razem możemy więcej!

 

Łączę wyrazy szacunku

Aneta Żochowska

Dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej

Pozostałe aktualności

zobacz wszystkie
Nagroda Filantrop Polski 2022
Nagroda Gospodarcza Polskiego Radia trafiła do Arche
Tadeusz Gołębiewski
Są chwile i ludzie, których się nie zapomina…
Małgorzata Podobińska
Łódzka historia,

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi promocjami
i wydarzeniami z życia Arche i naszych obiektów!
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o
aktualnościach, wydarzeniach i promocjach (więcej
informacji)