Przed nami kolejne spotkanie z cyklu - Festiwal Artystyczny "Łączy nas sztuka"
To wydarzenie wyjątkowe, łączące dwa światy - profesjonalnych artystów i osób z niepełnosprawnościami.
Gdzie?: Arche Hotel Krakowska. al. Krakowska 237, 02-180 Warszawa
Kiedy?: 27 czerwca (czwartek) godzina 18:00
Co nas czeka?
PROGRAM
18:00 Otwarcie wernisażu
18:30 Koncert fortepianowy Grzegorza Płonki
19:00 Premiera nowej linii produktów, których etykiety i niektóre wzory inspirowane są sztuką Klaudiusza Grabisny.
Degustacja produktów BAZARCHE oraz poczęstunek od Szefa Kuchni Arche Hotel Krakowska
Czym jest BAZARCHE?
BAZARCHE - to nowa przestrzeń w naszych hotelach, która łączy dobrze znaną już naszym Gościom ARCHE Księgarnie, produkty wytwarzane przez pracowników, osoby z niepełnosprawnościami z Fundacji Leny Grochowskiej, produkty tworzone przez osadzonych w ARCHE Pracownia Rewitalizacji Mebli, lokalnych rzemieślników ze Spiżarni Krain Polskich oraz wszystkie nowe produkty rękodzielnicze od lokalnych dostawców - zarówno spożywcze, kosmetyczne, jak i odzieżowe.
NOWOŚĆ! Premiera kolekcji bluz dla całej rodziny z wizerunkiem Dziadzia Władzia. EDYCJA LIMITOWANA!
Klaudiusz Grabisna
Już od 2000 roku zajmuje się malowaniem w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Sochaczewie pod kierunkiem Barbary Derdy. Z ograniczeń powodowanych przez to, że jest osobą z zespołem Downa, uczynił swój atut. Klaudiusz tworzy bowiem bez najmniejszych wewnętrznych oporów, według własnej koncepcji i nie przejmując się w najmniejszym stopniu faktem, czy to, co wyjdzie spod jego pędzla, zyska powszechną akceptację.
Tematyką jego prac są zwierzęta przedstawione jakby dziecięcą ręką. Wymalowane melanże utworzone z barwnych drobinek wprowadzają nas w niejeden wymiar. Klaudiusz ma na swoim koncie duże sukcesy. Został wyróżniony na konkursie „,Sochaczewski Laur" w 2001 roku. W 2002 i 2004 otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym im. T. Ociepki w Bydgoszczy. 7 lipca 2006 w galerii Pod Sukniami w Szczecinie odbyła się jego indywidualna wystawa.
Wielokrotnie nagradzany w konkursie sztuki nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora”.
Grzegorz Płonka
Jego pierwszym językiem była muzyka. To w niej, niedosłyszący Grzesiek dawał upust swoim emocjom. Potrzeba wyrażania siebie poprzez muzykę oraz ogromna determinacja sprawiła, że spotykamy się już nie po raz pierwszy z tym muzykiem.
Grzegorz Płonka pochodzi z Murzasichla, po urodzeniu został błędnie zdiagnozowany przez lekarzy. Dopiero gdy był nastolatkiem, okazało się, że nie ma autyzmu, tylko dziecięce porażenie mózgowe. Stwierdzono ciężki niedosłuch zmysłowo – nerwowy. Dopiero wtedy dostał pierwszy aparat słuchowy i zaczął odbierać świat na nowo. Jego niedosłuch nie wykluczył jednak muzycznego talentu. W lipcu 2015 roku został laureatem I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”.
Jak sam o sobie mówi: Moja muzyka jest interpretacją. To są emocje, wrażenia Dla Grzegorza Płonki muzyka - To jest pierwszy język, sposób komunikacji własnych przeżyć i wrażeń.
Grzegorz Płonka nazywany jest "Beethovenem z Murzasichla" i "Nikiforem fortepianu".
Monika Wojciechowska
Kurator Projektu "Łączy nas sztuka". Artystka, malarska, poetka, graficzka, projektantka, kurator wystaw i konkursów, dyrektor artystyczna Arche SA, prezeska Stowarzyszenia Wspólnota Arche. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wydziału Artystycznego na UMCS w Lublinie. Od 2008 roku nieprzerwanie pracuje tworząc komunikację wizualną, to także expert od wprowadzania nowych inicjatyw artystycznych (plenery, wystawy, koncerty charytatywne, Konkurs Sztuki Nieprofesjonalnej Szukamy Nikifora) i społecznych (plenery społeczne, do których zaangażowane są różne grupy społeczne, współpraca z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Siedlcach, współpraca z osobami z niepełnosprawnościami).
Każdego dnia próbuje łączyć ludzi poprzez wspólne działania.
Czym jest Festiwal Artystyczny "Łączy nas sztuka"?
sztuka…
Od zarania dziejów ludzkości istniała spontaniczna działalność artystyczna, nie do końca wiadomo czym spowodowana, wyróżniająca się estetyką. Dopiero potem została nazwana sztuką. Zaczęli się w niej specjalizować niektórzy ludzie i zyskali miano artystów profesjonalnych, powstawały idee, a nawet dziedziny naukowe poświęcone sztuce.
Sztuka profesjonalna kojarzy się z dobrym warsztatem, znajomością techniki, historii sztuki i dużym doświadczeniem. To wszystko sprawia, że artysta profesjonalny świadomie decyduje o tym co chce przedstawić, pokazać za pośrednictwem dzieła sztuki i w jaki konkretnie sposób. Przez to wydaje się, że jest to proces w pełni intelektualny, pozbawiony przypadku, chyba że zamierzonego.
Zastanawiające jest to, co powoduje, że ludzie chcą zajmować się twórczością artystyczną na różnych poziomach i to we wszystkich znanych nam kulturach i środowiskach. Często taką decyzje podejmuje się w bardzo młodym wieku, coś do tego ciągnie...
Sztuka nieprofesjonalna wydaje się być w pełni amatorska, polegać na eksperymentowaniu, bez zbytniej znajomości zasad tworzenia kompozycji, techniki. Zdaje się być przypadkowa, tworzona ad hoc pod wpływem emocji bez zastanowienia. Wydaje się być prosta w odbiorze. (...)
Każdy przejaw twórczy jest po coś i może znaleźć swojego odbiorcę. Nieważne jakie wykształcenie i doświadczenia ma w swoim portfolio artysta, w jednym miejscu mogą spotkać się profesjonalni twórcy, amatorzy i odbiorcy, bo łączy nas sztuka. Taką wspólną przestrzenią jednoczącą wszystkich miłośników twórczości jest Festiwal Artystyczny Arche „Łączy nas sztuka”, który Stowarzyszenie Wspólnota Arche wraz z Fundacją Leny Grochowskiej realizuje w Arche Hotelach m.in. w Warszawie, Łochowie, Żninie, Częstochowie, Janowie Podlaskim, Lublinie i Łodzi. (...)
Zderzenie tych artystycznych światów, pokazuje, że nie są one aż tak bardzo oddalone od siebie i mogą prowadzić dialog. Każda ze stron w tym dyskursie zyskuje nową jakość i uczy odbiorców większej wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka.
Monika Wojciechowska, Kurator projektu
Bądź na bieżąco z najnowszymi promocjami
i wydarzeniami z życia
Arche i
naszych obiektów!