GRUPA ARCHE

Odsłonięcie pamiątkowych tablic w Łodzi

16.05.2022

Jan Kiliński patronem osiedla mieszkaniowego w Łodzi.

W minioną sobotę na Osiedlu Mieszkaniowym Arche w Łodzi „Słoneczne Kilińskiego” przy ul. Jana Kilińskiego odsłonięto pamiątkowe tablice poświęcone patronowi osiedla Janowi Kilińskiemu. Trzy tablice stanowiące jedną całość.

Pierwsza to piękne zdjęcie obrazu znakomitego malarza Wojciecha Kossaka „Insurekcja Kościuszkowska”, na którym pierwszoplanową postacią jest właśnie patron osiedla. Druga przedstawia wizerunek i kompendium życia zwykłego szewca o niezwykle patriotycznym sercu, jakim był właśnie Kiliński. Trzecia tablica została poświęcona ulicy przy której zlokalizowane jest osiedle, ulicy Jana Kilińskiego, dlaczego, kto, kiedy, jak nazywała się wcześniej? … wszystko o najbardziej łódzkiej ulicy.

To niecodzienne wydarzenie miało biało-czerwoną oprawę, biało-czerwone flagi, chorągiewki, balony, wstążki, nawet kanapki i ciastka, upieczone przez jedną z mieszkanek, były biało-czerwone.

Odsłaniająca tablice, dyrektor łódzkiego oddziału Arche, Małgorzata Podobińska przypomniała, że kapituła Cechu Rzemiosła Polskiego do dnia dzisiejszego nieprzerwanie, w uznaniu za wyjątkowe zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego w kraju i zagranicą, jako najwyższe odznaczenie „Mistrz Rzemiosła”, przyznaje replikę karabeli, szabli Kilińskiego z XVIII wieku, że takim odznaczeniem wyróżniono Papieża Jana Pawła II, że na osiedlu mieszka rodzina, której również przyznano to zaszczytne odznaczenie.

Mieszkańcy osiedla byli dumni ze swojego patrona, a piękne tablice informacyjne będą przypominały ciekawą, barwną historię naszego państwa.

Pod wpływem wydarzenia kolejnym krokiem Wspólnoty osiedlowej będzie prawdopodobnie konkurs wiedzy o patronie „Janie Kilińskim”.
Podejmujecie wyzwanie? :)

Pozostałe aktualności

zobacz wszystkie
Koncert Ewy Bem
Fundacja Leny Grochowskiej i Grupa ARCHEzapraszają na wyjątkowe wydarzenie artystyczne w ramach Festiwalu
Nagrody money.pl rozdane
Podczas gali finałowej Impact'22 nagrodzono najbardziej inn
Noc muzeów
Noc Muzeów w przestrzeniach hotelowych?  

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi promocjami
i wydarzeniami z życia Arche i naszych obiektów!